
Marocko med Atlasbergen och öknen är en oslagbar kombination som ger störst artikedom med fokus på de speciella nordafrikanska arterna som lever där. Flera underarter har, innan Avilist, varit egna arter och vi lägger lite möda på att försöka se och höra den afrikanska rasen (för tillfället) av kattuggla, snårsångare, bergsökenfink och tofslärka. Denna resa rör sig främst i torra områden av landet, varför våtmarksfåglarna kan utebli. I början av mars har vårsträcket redan startat så smått, de vackra diademrödstjärtarna sjunger, öknen vaknar till liv och nätterna är lite mindre kalla. De första bruna gladorna passerar. Under denna vecka koncentrerar vi oss på Atlasbergens speciella och endemiska arter/raser och upplevelserna i öknen, med ökensparv, ökensångare, ökennattskärra och flyghöns som givna höjdpunkter. Vi leds av en duktig lokal guide som tillhör ursprungsbefolkningen och har fått snittbetyget 4,8 (av 5) på våra tidigare resor. Denna resa har fågelskådning som inriktning, men i den mån vi ser andra däggdjur och reptiler noterar vi förstås dem också. Fotomöjligheterna kan vara goda, men ibland också långa avstånd.
1 mars. Ankomst Marrakech och övernattning, skådning kring staden om tiden medger, vi ser de första hussparvarna och maghrebskatorna. Natt i Marrakech.
2 mars. Idag åker vi upp till Atlasbergen och skidorten Oukamaiden. Atlasgröngöling, bergsökenfink och den marockanska rasen av berglärka är några av arterna där, liksom de vanligare nordafrikanska tättingarna som t ex diademrödstjärt. Natt i Marrakech eller i dalen nedanför Oukamaiden.
3 mars. Denna dag tar vi oss över Atlasbergen för att skåda oss genom bergen och slätterna nedanför in i öknen där vi når vårt övernattningsställe i Dades på kvällen.
4 mars. Heldagsskådning intill vårt boende, bl a på det berömda Tagdilt track, och inte minst den vedervärdiga soptippen där ökenberglärkor och tjocknäbbade lärkor förekommer i mängd. Sannolikt också slagfalk och ökenuv denna dag och den lokala rasen (idigare art) av snårsångare. Natt i Dades.
5 mars. Nu skådar vi oss vidare in i öknen och når så småningom sandöknen i Merzouga på kvällen. Bland de vackra sanddynerna här ser vi ökensparvar, flyghöns och ökensångare. Natt i Merzouga.
6 mars. Heldag i ökenområdena kring Merzouga, där vi letar flyghöns, ökensångare, ökennattskärra, båglärkor med flera arter. Natt i Merzouga.
7 mars. Denna dag rör vi oss över bergen Anti Atlas upp till oasen Ouarzazate. Här finns också lite chans på våtmarksskådning, med tur kan vi se marmorand om de inte redan flyttat norrut. Har vi inte sett atlasstenskvätta tidigare (de anländer just nu) finns det chans här att hitta någon tidig.
8 mars. Vi återvänder till Marrakech via Tizi Ntichka-passet för ett eftermiddagsflyg hem.
Möjlighet till tilläggsdagar i Västsahara.
I november 2026, då vi sett hur regnen blivit, är det möjligt att vi lägger till 4–5 dagar i Västsahara om vi bedömer att våren där kan bli gynnsam. Om senhöstregnen uteblivit kommer vi dock inte göra det. Det kommer behövs fem personer för att de dagarna skall bli av och vi kontaktar samtliga inbokade på grundresan när vi vet läget.
HÖJDPUNKTER – NÅGRA FÅGLAR
På resan kommer vi se totalt cirka 120 arter.
Örnvråk, hökörn, ökenlöpare, ökennattskärra, ökenflyghöna, kronflyghöna, palmduva, klippduva, stubbstjärtseglare, atlasgröngöling, minervauggla, ökenuv, stenökenlärka, sandökenlärka, kalanderlärka, lagerlärka, tofslärka, korttålärka, ökenberglärka, berglärka, tjocknäbbad lärka, härfågellärka, klippsvala, svart stenskvätta, atlasstenskvätta (god chans på om vädret varit gynnsamt), berberstenskvätta, vitkronad stenskvätta, ökenstenskvätta, diademrödstjärt, blåtrast, snår(berber)sångare, sammetshätta, atlassångare, saharasångare, ökensångare, svart stare, slagfalk, varfågel, saharaskriktrast, trädgårdsbulbyl, maghrebskata, ökenkorp, koboltmes, bergsökenfink, ökentrumpetare, afrikansk bofink, atlasökenfink, ökensparv, stensparv, spansk sparv, hussparv.
STRAPATSER
Denna resa är relativt från från strapatser och vi gör inte promenader längre än 4 km. Dock blir det en del långa transporter då vi rör oss över stora områden, men vi försöker lägga dem då det är som varmast på dagarna. Vi skall dra nytta av fåglarnas aktivitet varför vi försöker vara ute när det är skådarljust, cirka 07.30-19.30 varje dag. Det blir möjligen någon mörkerexkursion också.
MAT
Couscous, ris, kött, grönsaker och kyckling, inte sällan i nationalgrytan tagine, får vi räkna med. Frukostarna är av kontinental modell och kanske inte så dignande som hotellfrukostarna vi är vana vid hemmavid, men maten har fått betyget 4,2 på tidigare resor.
LOGI
Vi bor på 4–5 noga utvalda hotell av turistklasstandard och närmre besked om vilka hotell kommer i utskicket inför resan cirka tre veckor före avresa. Hotellstandarden i öknen är av enkel turistklass, och varmvatten och el kan ibland utebli stundvis och extra täcken (tillhandahålls) kan behövas om det är kyligt i rummen. Ökenhotellet är byggt i traditionell stil och är trots den lägre standarden en upplevelse i sig.
TRANSPORTER
I modern chaufförkörd buss som hela gruppen åker i. Som längst åker vi 5–6 timmar.
VÄDER
Våren kan vara oberäknelig, men generellt varmt på dagarna med kalla nätter i öknen, blåst och regn kan förekomma. Temperaturer varierar mellan några plusgrader (tidig morgon i öknen, och uppe på hög höjd) till 30°C.
FÖLJANDE INGÅR
FÖLJANDE INGÅR INTE
Vi rekommenderar att du låter AviFauna boka flyg åt dig. Vi hjälper gärna till mot en expeditionsavgift. Medlemmar i vissa av AviFaunas kundklubbsnivåer har lägre eller avgiftsfri flygbiljett. Gå med i kundklubben efter din första resa!
Denna webbplats använder sig av kakor. För att läsa mer om kakor och även om hur vi arbetar med dataskydd, klicka på Läs mer.
Jag förstår Läs mer