Särskilda villkor som avviker från normala avbokningsregler
Höjd anmälningsavgift 8985 kr, ej återbetalningsbar vid avbokning.
Ingen återbetalning vid avbokning senare än 61 dagar före avresa.
Det är något särskilt med våren i Tadoussac. När vintern långsamt släpper sitt grepp om Quebecs skogsklädda berg och vidsträckta floder, väcks landskapet till liv med en kraft och skönhet som bara naturen själv kan frambringa. I slutet av maj förvandlas detta lilla samhälle vid flodmynningen till en levande scen för några av Kanadas mest spektakulära naturupplevelser. Det är här vår resa tar sin början – i mötet mellan hav, skog och himmel.
Om du någonsin drömt om att någon gång i livet köras över av amerikanska tättingar, främst skogssångare, är detta resan för dig. Vi kommer befinna oss mitt i ett mecka för flyttande skogssångare. Nu är de dessutom i sin allra vackraste dräkt vilket underlättar bestämning och samtidigt ökar njutningen. Vissa dagar har de lokala observatörerna räknat in över en miljon sträckande sångare. Men vår resa innefattar så mycket mer då vi även besöker fina våtmarker med många amerikanska vadararter. St. Lawrencefloden är även en hotspot för att se flera valarter som vikval, knölval, beluga och om vi har tur även sill- och blåval. Resan innehåller två valexkursioner så vi har stor chans på fina observationer av valar, delfiner och självklart havsfåglar.
STRAPATSER
Vi kommer vanligtvis att köra korta sträckor mellan fågellokalerna. Den längsta sträckan är två och en halv timmes färd. Då gör vi flera stopp längs vägen. Tempot är lätt till moderat. Vanligtvis går vi kortare sträckor med några få undantag. Den längsta promenaden blir fyra kilometer till Cap-Tourmente och tre kilometer i närheten av Tadoussac. Mestadels plant, men med enstaka stigningar under de längre promenaderna. Det blir några enklare stigningar längs promenaderna. Räkna med tidiga mornar och i vissa fall (ugglelyssning och fångst), sena kvällar
MAT
Den kanadensiska maten är rätt lika nordamerikansk och det brukar vara ett brett utbud av kött, fisk och grönsaker. Den klassiska frukosten i städer som Quebec eller Montreal består av en stor tallrik full av pannkakor, bönor, bönor, ägg, korv och cretonne (ett slags bredbar pastej gjord av fläsk, lök och kryddor). Allt detta kommer naturligtvis kryddat med den oundvikliga lönnsirapen.
LOGI
Vi bor på hotell av turistklass-standard med toalett och dusch på rummet.
TRANSPORTER
I minibuss eller hyrfordon som körs av reseledaren och, om flera fordon, av AviFaunas personal.
VÄDER
Även om vi är i slutet av maj kan vädret vara ombytligt med regnskurar. Även varma dagar kan det vara kallare än vi är vana vid i Sverige. När vi är ute på de pelagiska turerna gäller det att vara förberedd på isiga vindar, så mössa, vantar och lager på lager kläder samt vattentät jacka och byxor rekommenderas.
På resan kommer vi se cirka 130 arter.
HÖJDPUNKTER – NÅGRA FÅGLAR
Skogssångare, skogssångare och skogssångare. Det är de arter som kommer genomsyra resan. Men vi kommer även få bekanta oss med amerikanska trastar, stenknäckar, trupialer och fältsparvar. Eftersom vi besöker flera fina våtmarker kommer vi se gulbenor, willet och en mängd amerikansk småvadare bland annat sand-och dvärgsnäppor. Under de pelagiska turerna har vi chans på bredstjärtade labbar, tärnmås och amerikanska knölsvärtor. även änder förekommer och sannolikt också någon kvardröjande snögås. Vi befinner också i skogsmarker och Canada Jay, Grey-cheeked Thrush med flera skogsarter år också tänkbara.
HÖJDPUNKTER – NATUR OCH KULTUR
Framför allt valar där vi räknar med vikval, knölval och beluga, men även har chans på blå- och sillval samt White-sided Dolphin.
DAG FÖR DAG – ändringar kan ske i ordningsföljden beroende på väder, fågeltillgång och logistik.
22 maj. Världsarvstaden Quebec City är huvudstad i provinsen Quebec, belägen vid floden St. Lawrence. Vi möts för middag för att diskutera vårt kommande fågelskådaräventyr. Övernattning i Quebec City, nära flygplatsen.
23 maj. Vi börjar dagen med ett stopp vid Domaine Maizerets, den bästa destinationen i Quebec City. Vi fortsätter sedan mot Beauport Bay, ett betydande internationellt fågelområde där vi skannar av tidvattensstränderna efter änder och amerikanska vadare. Därifrån gör vi ett kort stopp vid Montmorency Falls, det största vattenfallet i provinsen. Natt i Quebec City.
24 maj. Vi åker till Cap Tourmente National Wildlife Area tidigt på morgonen och tillbringar dagen med att utforska de varierade livsmiljöerna i detta viktiga reservat; blandskogar, dammar, åkrar, kärr (sötvatten och saltvatten) och St. Lawrencefloden. Vi börjar vårt besök med ett stopp vid den närliggande fågelstationen för att få en unik möjlighet att se många skogssångare och andra tättingar på nära håll. Vi kommer också att tillbringa tid med att titta på flyttande änder och gäss, inklusive eftersläntrande snögäss. Beroende på vindarna finns det en chans till bra rörelser av tättingar och rovfåglar. Vi fortsätter sedan nordost längs kusten av St. Lawrencefloden till Baie-Saint-Paul. Övernattning i Baie-Saint-Paul.
25 maj. Området runt Baie-Saint-Paul är mycket bra för flyttfåglar. Här kommer vi att leta efter änder, vadare och allt från skogssångare till sparvar. På eftermiddagen utforskar vi den fantastiska kustvägen mellan Baie-Saint-Paul och Tadoussac, och stannar längs stranden för att leta efter flyttande vadare och tättingar. Strax innan vi korsar Saguenayfjorden med färjan stannar vi vid Pointe-Noire Interpretation and Observation Centre för goda chanser att se olika marina däggdjur som knubbsälar, gråsälar och vitvalar. Natt i Tadoussac
26 maj. Vi tillbringar de kommande tre dagarna i Tadoussac-området. Här finns det chans på att se hundratusentals flyttande skogssångare. Vissa dagar har det setts över en miljon skogssångare på samma dag. Vi kommer att ha stor chans att få vara med om detta skådespel då vi befinner oss mitt i stormens öga vid rätt tid. Vi börjar dagen vid Tadoussac Dunes, en del av Saguenay Fjord National Park med utsikt över floden St. Lawrence och hemvist för Tadoussac Bird Observatory. Artlistorna ändras varje dag, men vi kommer att se en kavalkad av amerikanska skogssångare och även hoppas på flera arter trastar som Grey-cheeked Thrush, Fox Sparrow, Canada Jay, American Pipit och boreala finkar. Vi utforskar den mytiska Tadoussac-byn där det finns stor chans på närobsar av rastande skogssångare och andra tättingar. Om vädret tillåter åker vi på valskådningstur i Laurentiankanalen utanför mynningen av Saguenayfjorden, en av Kanadas främsta valskådningsplatser. Vikvalar och fenvalar är huvudattraktionen på dessa valskådningskryssningar och vitvalar ses ofta. Med lite tur kan man också se blåval och knölval. Förhållandena som lockar valar är också bra för pelagiska fåglar så det finns chans på en hel del havsfåglar. Övernattning i Tadoussac.
27 maj. En kort bilresa från Tadoussac tar oss till den största översvämningsmarken av saltvatten i området där vi kommer att tillbringa dagen och leta efter fåglar, men särskilt efter vadare. Vi kommer att besöka många platser som Émile’s Point, Boisvert Point, Fortin Point och sandbanken Portneuf-at-sea. En dag vid havet där vi förutom att frossa i vadare och änder kan smaka på de ätbara växterna som växer på stranden. Tillbaka i Tadoussac på kvällen skall vi vara med på ringmärkning av ugglor. Natt i Tadoussac.
28 maj. Vi åker på en pelagisk fågeltur där det borde finnas många tretåiga måsar och alkor och vi kommer att hålla utkik efter jagande labbar. Vi har alltid en chans att hitta en sällsynt mås eller labbar. När vi är tillbaka på land besöker vi den största måsfågelplatsen, Escoumins-bukten där hundratals Bonaparte’s Gull kan ses vid bra tidvatten. Vi tar oss tillbaka till Tadoussac med lunch i Bergeronnes. Vi fortsätter vår färd längs en väg med flera habitat som går från ren boreal skog till blåbärsfält, jordbruksmark och sjöar och självklart många fågelarter. Natt i Tadoussac.
29 maj. Dagen börjar med en sista promenad på udden i Tadoussac med ett överflöd av skogssångare. Vi korsar St. Lawrence floden med färja. På väg över bjuds möjligheter för valar, tumlare, sälar och pelagiska fåglar. Väl på södra sidan utforskar vi de vidsträckta saltmarkerna i Parc Côtier Kiskotuk, inklusive det berömda Gros-Cacouna-träsket, där det förutom rastande änder och vadare finns chans på den svårsedda Nelson Sharp-tailed sparrow. Natt i Rivière-du-Loup.
30 maj. Vi tillbringar dagen med att utforska den södra kusten av St. Lawrence-floden, med stopp i Kamouraska, Montmagny och andra platser där vi letar efter flyttande vadare och änder. Dessa områden är också bra för rovfåglar, inklusive enstaka kungsörnar, och saltmarkerna hyser vadare, änder och Swamp Sparrows. Chans på knubbsäl och vitval. Natt i Quebec City.
31 maj. Vår fågelskådnings- och valskådningstur i Quebec avslutas idag. Frukost på hotellet och därefter avresa till flygplatsen
FÖLJANDE INGÅR
• helpension med alkoholfri dryck från middag 22 maj till frukost 31 maj.
• del i dubbelrum enligt programmet
• transporter mellan start- och slutpunkt på resan, • även färjeturer
• två båtturer för skådning av valar och pelagiska arter
• flygplatstransfer då du anländer vid den tid som gäller för resan
• dricks till restaurang, hotell och guider
• reseledning från AviFauna
• chaufför till fordonen
• artlista före resan
• artlista/reserapport efter resan
• inträden för det som ingår i programmet
FÖLJANDE INGÅR INTE
• anslutningsresa till och från mötesplatsen
• flygplatstransfer ifall du väljer att komma på annan tid än samlingstid (kan dock ingå om flygförbindelser omöjliggör att gruppen anländer samtidigt)
• hotellnätter utöver reseprogrammets datum (t ex pga anslutningsflyg)
• utgifter orsakade av förseningar till anslutningspunkten
• personliga utgifter såsom klädtvätt, telefon och alkoholhaltiga drycker och ev dricks för dessa
• matersättning eller andra utgifter om du inte kan delta i gruppens program
• visum – i de fall det krävs
• dricks för ev personlig service/personliga utgifter som t ex hjälp med eget bagage
• reseförsäkring (obligatorisk)
• avbeställningsskydd
• eventuella medicinska tester eller intyg som behövs för inresa
Denna webbplats använder sig av kakor. För att läsa mer om kakor och även om hur vi arbetar med dataskydd, klicka på Läs mer.
Jag förstår Läs mer